Šíření dezinformací aneb jak infodemie posílila důležitost vitaminu D

7. 1. 2021


Sociální sítě, ale i některá média jsou zahlcena dezinformacemi spojenými s onemocněním COVID-19. Zkreslené informace se objevují i ve výzkumech. Konkrétním příkladem může být zpráva indonéského autora zabývající se souvislostí mezi úmrtností na onemocnění COVID-19 a nedostatkem vitaminu D v těle. Tato zpráva byla prezentována jako indonéská studie a podle měření PlumX Metrics byla přečtena více než sto tisíc krát a v sociálních médiích byl zmíněn více než osm tisíc krát. Citace této zprávy se objevila dokonce i v britském odborném lékařském týdeníku British Medical Journal. O studii se zmínila i zpravodajská média Daily Mail nebo The Sun.


U autorů předložené studie nelze dohledat jejich předchozí publikace na Google Scholar, Scopus ani PubMed. Informace nebyly nalezeny ani v databázi indonéských lékařů. Vedení nemocnice, pro kterou měli autoři údajně pracovat uvedlo, že s těmito lidmi nespolupracuje.

7. 1. 2021 | Autorky: Klára Bohunická, Victoria Nainová, Veronika Macková

Projekt TL04000176 COVID-19 infodemie: AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku
je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Projekt TL04000176 AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies v rámci platformy Google Analytics. Více informací o fungování těchto nástrojů je k dispozici ZDE. Tyto soubory cookies můžete odmítnout v nastavení svého prohlížeče, případně je můžete v prohlížeči i vymazat.