Singapur: Vliv státu na objektivitu dat v době koronaviru

20. 7. 2022


Během pandemie COVID-19 média prezentovala statistické údaje poskytované vládou a zdravotnickými organizacemi. Singapur byl zpočátku vyzdvihován pro nízké počty nakažených, poté však zaznamenal šíření nákazy v oblastech obývaných přistěhovalými dělníky.


Autorka výzkumu Wu Shangyuan se prostřednictvím rozhovorů s 20 novináři z odlišných pozic v různých typech médií pokoušela sledovat vliv státu na přístup médií k pandemii a na její krytí ve všech třech fázích – od sběru dat, přes jejich zpracování až po následnou prezentaci. Vnímá jejich pojetí a praktické využití v oblasti datové žurnalistiky (data journalism), která umožňuje za pomoci síťových digitálních technologií zpracovávat a analyzovat velké datové soubory.

Singapurská média dlouhodobě spolupracují s vládou představovanou nepřetržitě od vyhlášení nezávislosti země v roce 1965 Stranou lidové akce (PAP). Platné mediální zákony novináře nutí k autocenzuře z obav, že by jejich práce mohla být označena za poškozování veřejného zájmu. V Singapuru navíc není uzákoněno právo na svobodu informací.

Z rozhovorů vyplynulo, že vláda si dle novinářů uvědomuje potřebu zveřejňovat informace o průběhu pandemie, ale neposkytuje je žurnalistům v kompletní podobě. Na doplňující otázky již konkrétní údaje médiím nepředává a poukazuje na jejich nedostupnost či utajení. Vláda již před zveřejněním statistik určuje, jakým způsobem se na ně má nahlížet, resp. jak mají být interpretována. Média zveřejňují oficiální informace, zatímco u údajů, jež sama získají od svých dalších zdrojů, mohou riskovat porušení zákona o služebním tajemství. Singapurské zákony znemožňují též samovolné publikování úředních dokumentů. V rámci obav z vlastní nezkušenosti při interpretace dat tamní média pracují s experty, kteří význam údajů vysvětlí.

Vláda cíleně zveřejňuje pozitivněji interpretovatelné údaje. Pokouší se tím odvádět pozornost od dalších, nepříliš lichotivých. S pomocí existujícího právního omezení žurnalistiky novinářům nezbývá, než se co nejvíce držet oficiálního výkladu k poskytnutým datům. Když zpravodajská média žádají úřady o více informací, zpravidla je nedostávají. Především z tohoto důvodu nepokrývala šíření koronaviru v dělnických ubytovnách – novináři se těžko mohli dozvědět detailní údaje. A i v takovém případě by jim hrozil postih za jejich zveřejnění.

20. 7. 2022 | Autorka: Natálie Pančochářová

Projekt TL04000176 COVID-19 infodemie: AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku
je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Projekt TL04000176 AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies v rámci platformy Google Analytics. Více informací o fungování těchto nástrojů je k dispozici ZDE. Tyto soubory cookies můžete odmítnout v nastavení svého prohlížeče, případně je můžete v prohlížeči i vymazat.