UNESCO vydalo příručku nejen pro žurnalisty

11. 2. 2021


Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) vydala příručku, která má v současné digitální době posloužit jako pomůcka těm, kteří se chtějí žurnalistikou zabývat. Obsahuje rady, jak přistupovat k informacím a jak čelit hrozbám, které ohrožují důvěryhodnost žurnalistiky.


Rozvoj komunikačních technologií v posledních letech změnil povahu tradiční novinařiny. Spolu s rostoucím množstvím dezinformací se objevují otázky ohledně důvěryhodnosti a kvality současné žurnalistiky, i proto UNESCO vydalo příručku, která má sloužit jako pomůcka pedagogům a studentům žurnalistiky, ale i začínajícím novinářům.

Příručka je rozdělena do sedmi částí, ve kterých je rozebráno například to, jak můžeme díky informační a mediální gramotnosti bojovat proti dezinformacím, proč je potřeba ověřovat fakta, nebo jak ověřit informaci získanou online. Poslední část je věnovaná problému dezinformací, díky kterým se snižuje důvěra médií.

Pro více informací o fake news a jejich dopadu na žurnalistiku a demokracii si můžete poslechnout rozhovor s jednou z autorek příručky Julií Posettiovou.

11. 2. 2021 | Autorky: Klára Bohunická, Veronika Macková

Projekt TL04000176 COVID-19 infodemie: AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku
je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Projekt TL04000176 AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies v rámci platformy Google Analytics. Více informací o fungování těchto nástrojů je k dispozici ZDE. Tyto soubory cookies můžete odmítnout v nastavení svého prohlížeče, případně je můžete v prohlížeči i vymazat.