Koronavirus v českých sociálních médiích

8. 12. 2020


Koronavirus. COVID-19. Slova, která ještě před rokem nikdo neznal. A o necelých 12 měsíců později jsme na ně všichni už téměř alergičtí. Téma, které nejdříve všechny spojilo ve vzájemné pomoci, nyní je dalším faktorem rozdělujícím společnost na podporovatele opatření a jejich odpůrce, na ty, kteří s nadějí a nedočkavě vyhlížejí vakcíny a ty, kteří za vším vidí celosvětové spiknutí, a proto očkování kategoricky odmítají. Všichni vnímáme a cítíme informační přesycenost, ale právě proto se pojďme společně podívat na to, jak velké vlastně tohle téma v českých sociálních médiích je a pokusme se v něm trochu zorientovat.


Koronavirus je celosvětovým problémem a zcela bezprecedentní situací, kterou nikdo skutečně neočekával a nebyl na ni připravený. A tomu odpovídá i mediální odezva. Nagano, volba prezidenta, aféry nebo úmrtní známých osobností. Takové události dokáží vzbudit ohromný zájem a dočasně ovládnout veřejný prostor. Pamatujeme si je dlouho a občas si je připomeneme, ale skutečný zájem probouzející živé debaty vyvolávají jen krátkodobě.

Koronavirus a vše s ním spojené je tady s námi ale už rok a každý den stále dominuje nad všemi jinými tématy. A pokud ho něco na špici na chvilku vystřídá, stále číhá v pozadí a brzy si svou pozici bere zpět. Žádné téma nebylo dominantní tak dlouho. Není se čemu divit. Přesto počty příspěvků s ním spojených i tak překvapí. Celkově byla slova jako koronavirus, COVID-19, koronáč, coviďák a další tvary a skloňované verze zmíněny více jak 1,7 milionkrát, tedy v průměru 5 tisíc krát každý den.

To ale není vše. Diskuze, které se k těmto zmínkám pojí, všechny příspěvky, které s nimi souvisí, i když přímo dané klíčové slovo nezmíní, dosahují hodnoty téměř 8,5 milionu, tedy denně přibližně 23,5 tisíc!

8. 12. 2020 | Autoři: Alena Zachová, Tomáš Kůst

Projekt TL04000176 COVID-19 infodemie: AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku
je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Projekt TL04000176 AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies v rámci platformy Google Analytics. Více informací o fungování těchto nástrojů je k dispozici ZDE. Tyto soubory cookies můžete odmítnout v nastavení svého prohlížeče, případně je můžete v prohlížeči i vymazat.