Videa a animace

Výkladový slovník

Co je reprodukční číslo R?

Publikováno 16. 12. 2020

Co je vlastně to číslo R, kterým popisujeme šíření nákazy v populaci? Jak se měří? Proč to chvíli trvá, než se na něm projeví přijatá opatření?

Co je epidemie a jak posuzujeme její vážnost?

Publikováno 12. 2. 2021

Co je epidemie a jak posuzujeme její vážnost? Proč je šíření koronaviru větším problémem než chřipka a jak mu lze zamezit?

Čím se pandemie liší od epidemie a jak ji hodnotíme?

Publikováno 19. 3. 2021

Pandemie je epidemií určitého onemocnění, která zasahuje velké území (kontinenty a celý svět). Například pandemie chřipky jsou zdokumentovány už od starověku. Proč je ale třeba být opatrný při srovnání čísel z různých zemí?

Mutace viru

Publikováno 23. 5. 2021

Mutace je přirozený proces a jeden z hlavních nástrojů evoluce. Jen zlomek vzniklých mutací je však pro organismus výhodný – v případě virů jako SARS-CoV-2 jsou to zejména takové, které znamenají vyšší nakažlivost, virulenci nebo schopnost lépe se bránit imunitní reakci hostitele.

Očkování

Publikováno 17. 9. 2021

Očkování je jedním z nejúčinnějších prostředků v boji proti infekčním onemocněním. Jaký je jeho princip a kdy dosáhneme tzv. kolektivní imunity? A proč očkování chrání i ty, kdo se naočkovat nemohou?

Infodemie

Publikováno 13. 12. 2021

Prostřednictvím médií a zejména sociálních sítí se od začátku pandemie COVID-19 šíří množství zavádějících zpráv a dezinformací, které mají v lidech vyvolávat strach a nedůvěru. Infodemie může být ve svých důsledcích stejně nebezpečná jako virus samotný. Co k ní přispělo, to už víme. Jak ale předejít podobným událostem v budoucnosti?


Infodemie

Válečné metafory v médiích

Publikováno 16. 12. 2020

Metafory přitahují pozornost a vzbuzují emoce. Platí to i pro média a jejich informování o epidemii onemocnění COVID-19.

Rétorika kvantifikace

Publikováno 9. 2. 2021

Rétorika kvantifikace, která staví na používání nejrůznějších čísel a statistik k vystupňování napětí v médiích a prezentaci hrozícího rizika, je podle britského lingvisty Rogera Fowlera jedním ze znaků mediální paniky (popř. mediální hysterie).

Nástrahy lékařské terminologie

Publikováno 4. 5. 2021

Používání lékařských termínů, jejichž význam není veřejnosti zcela známý a jsou případně podány v nevhodném kontextu, je jedním ze znaků mediální paniky a může posilovat infodemii.

Vzbuzování falešných nadějí

Publikováno 12. 7. 2021

Jedním ze znaků infodemie je vzbuzování falešných nadějí, zejména v souvislosti s novými léky či medicínskými postupy. Příkladem může být medializace ivermektinu, který se používá jako antiparazitikum. Přestože EMA, SÚKL ani odborné společnosti jeho použití při léčbě COVID-19 nedoporučily, byl tento přípravek hojně propagován médii i politiky.

Konspirační teorie

Publikováno 8. 11. 2021

Konspirační teorie se staly nedílnou součástí infodemie COVID-19, od spiknutí velkých farmaceutických firem až po čipování lidí.

Dezinformační nálože v populaci

Publikováno 6. 12. 2021

Nejvyšší objemy dezinformačních článků o COVID-19 korelují s jednotlivými vlnami epidemie v ČR. Největší množství nepravdivých, zavádějících, či manipulativních článků publikovaly servery pravdive.eu a cz24.news.

Projekt TL04000176 COVID-19 infodemie: AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku
je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Projekt TL04000176 AI komunikační platforma potlačující infodemii ve vazbě na novinářskou a mediální etiku je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies v rámci platformy Google Analytics. Více informací o fungování těchto nástrojů je k dispozici ZDE. Tyto soubory cookies můžete odmítnout v nastavení svého prohlížeče, případně je můžete v prohlížeči i vymazat.